Serwer inaczej nazywa się komputerem, który jest non stop podpięty do Internetu. Wynajmuje się na nim miejsce, aby różnego rodzaju serwisy, strony oraz sklepy były zawsze widoczne dla użytkowników. Zazwyczaj dzieli się miejsce na serwerze z innymi, obcymi podmiotami. Istnieje jednak inna opcja – serwer dedykowany.

Serwer dedykowany – co to jest?

Serwer dedykowany to komputer przeznaczony do przechowywania danych tylko jednego przedsiębiorstwa – wynajmowany na wyłączność. Klient wykorzystuje możliwości maszyny w 100%, czyli jej dysk, pamięć RAM oraz moc obliczeniową procesora. Serwer dedykowany gwarantuje swobodny dostęp do danych, niezależne środowisko rozwijania serwisu oraz niezawodność w działaniu.

Dwie opcje udostępniania serwerów dedykowanych

Serwer dedykowany może być udostępniany w dwojaki sposób.

#1 Serwer dedykowany, który jest dodatkowo zarządzany przez admina. Klient wykupujący dostęp posiada specjalny panel administracyjny dostosowany do zarządzania zasobami komputera. Dodatkowo może liczyć na pomoc ze strony specjalistów firmy hostingowej w razie zaistnienia problemów oraz wątpliwości.

#2 Serwer dedykowany tzw. Root – klient otrzymuje dostęp konta, dzięki któremu kontroluje w pełni dane urządzenie. Korzystający z komputera sam go konfiguruje według własnych potrzeb.

Serwer dedykowany – ile to kosztuje?

Cena zależy od wnętrza serwera – liczby rdzeni procesora, dysków twardych itp. Dla każdej firmy koszt wynajęcia takiej przestrzeni będzie inny – jest to zrozumiałe, ponieważ projekty różnią się między sobą.  Ceny wahają się od 2000 do 6000 złotych rocznie.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *