W przypadku stabilnego utrzymania strony internetowej niezwykle istotnym czynnikiem jest baza sprzętowa. Stosuje się różnego rodzaju serwery, mniejszej i większej wydajności, zasilane redundantnie, co powoduje, że zasilanie jest dostarczane do nich cały czas, nawet w przypadku awarii jednego z zasilaczy. Podobny zabieg stosuje się do zgromadzonych na serwerach danych, które poprzez zwielokrotnienie i regularne kopie zapasowe, skutecznie chronione są przed utratą.

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest hosting współdzielony. Jest to hosting www, w którym na jednym serwerze przechowywane są witryny internetowe wielu klientów. Rozwiązanie takie ma szereg zalet. Dzięki współdzieleniu zasobów, takich jak czas procesora i pamięć, przez wielu klientów, możliwe jest znaczne ograniczenie kosztów usługi dla każdego z nich. W pewnym sensie łatwiejsza staje się administracja takim systemem, gdyż zmniejsza się ilość urządzeń w nim wykorzystywanych.

komputer6

Główną wadą hostingu współdzielonego, jest niska wydajność usługi dla poszczególnych odbiorców. Wadą jest też wrażliwość każdej strony na zachowanie innych, źle zoptymalizowanych stron na serwerze, które w mgnieniu oka potrafią pochłonąć zasoby.

Gdy witryna lub portal internetowy wymaga większej ilości zasobów i stabilności, niezbędny staje się serwery dedykowany, czyli maszyna, która jest przypisana tylko do jednego klienta.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *