Podpis elektroniczny jest obecnie coraz częściej wykorzystywany. Nie każdy jednak wie co, to dokładnie jest podpis elektroniczny, jakie są wymagania jakie musi spełniać oraz do czego służy.


Podpis kwalifikowany jest to inaczej podpis elektroniczny. Podpis elektroniczny zastępuje podpis własnoręczny i służy do podpisywania dokumentów, które maja moc prawną. Podpis elektroniczny służy do podpisywania umów zapisanych w formie elektronicznej, faktur elektronicznych, zleceń w aukcjach internetowych, transakcji bankowych oraz dokumentów przesyłanych do administracji publicznej.
Podpis kwalifikowany musi posiadać certyfikat zawierający informację o właścicielu podpisu, klucz służący do weryfikacji podpisu, klucz prywatny, urządzenie do odczytu oraz aplikację podpisującą. Ponadto urządzenie, którym składamy podpis musi być odpowiednio zabezpieczone.

podpis7
Podpis kwalifikowany jest bardzo użytecznym narzędziem. Możemy zawierać wiążące umowy na odległość, co zaoszczędza nam czas, pieniądze i jest znacznie wygodniejsze od osobistego składania podpisów. Wadą jest szereg wymagań do spełnienia i konieczność zakupienia odpowiedniego osprzętu i aplikacji. Sprawia to, że podpis elektroniczny jest zazwyczaj dedykowany dla przedsiębiorców. Jeżeli zwykły zjadacz chleba, który musi podpisać jakieś dokumenty „od święta” chciałby korzystać z podpisu elektronicznego, nie ma przeciw temu przeszkód, pytanie tylko czy faktycznie będzie nam tak bardzo potrzebny.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *