Podpis elektroniczny zgodnie z definicją przyjęto w ustawie o informatyzacji to narzędzie identyfikujące uczestników wymiany dokumentów elektronicznych, jak i służące przyjęciu odpowiedzialności za ich treść. Natomiast bezpieczny podpis elektroniczny zazwyczaj jest składany przy pomocy specjalnej karty procesorowej lub tak zwanego tokena USB wraz z oprogramowaniem służącym do składania podpisu elektronicznego.

serwer2Podpisy elektroniczne certyfikowane w Polsce wydawane są przez Powszechne Centrum Certyfikacji. Serwer dedykowany w odróżnieniu od Wirtualnych Serwerów Prywatnych stanowi jako oddzielna maszyna fizyczna przeznaczona dla jednego klienta, rozwiązanie stosunkowo drogie. Dlatego też preferuje się serwery VPS, jako rozwiązania tańsze, a dające klientowi, czy usługobiorcy tą samą funkcjonalność, którą zapewniały dotychczas serwery dedykowane.

Na Wirtualnych Serwerach Prywatnych właściwie można instalować te same rozwiązania programistyczne, na serwer4przykład darmowe wersje oprogramowania dla serwerów typu Linux, zamiast płacić za standardową wersję Windows Serwer 2012. Serwery VPS, Virtual Private Servers zyskują coraz bardziej na popularności, chociaż istnieją na rynku polskim firmy nadal inwestujące w rozbudowę infrastruktury technicznej, a konkretnie w kolejne serwery dedykowane, czy też wydzielone.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *